922/​332

Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)

“Paris' dom”. Sign. Freddie 86 samt sign. på bagsiden Wilhelm Freddie med titel og årstal. Olie på lærred. 116×147.

Litteratur: Rolf Læssøe: “Wilhelm Freddie”, København, 1996, gengivet i farver fig. 189 side 255. Udstillet: “Freddie”, Statens Museum for Kunst, København 26. august-22. oktober 1989 og Liljevalchs, Stockholm 17. november-7. januar 1990, kat. nr. 141, gengivet i kataloget helsides i farver. Udstillet: “Freddie. Værker 1957–1995”, Arken Museum for Moderne Kunst, Ishøj 17. november 1996–12. januar 1997 og Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 24. januar-31. marts 1997, kat. nr. 74, gengivet i kataloget helsides i farver 143 og side 219. Udstillet: “Wilhelm Freddie. Stik gaflen i øjet”, Statens Museum for Kunst, København 28. februar- 1. juni og KUNSTEN Museum of Modern Art Aalborg 19. juni-30. august 2009. I afsnittet Værker i udstillingskataloget angivet under overskriften “Nye myter”.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?