Hans Horn (f. Tyskland 1921, d. Danmark 1989)
Kongernes tilbedelse. Sign. monogram HH 72. Olie på masonit. 122×114. Uindrammet.
Hans Horns liv og traumatiske oplevelser under 2. verdenskrig er levende beskrevet i Tom Buk-Swientys “Det ensomme hjerte” samt i TV-dokumentaren “Den ensomme soldat”, der netop nu kan streames på DR.
Mindre slitage ved kanter.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020