2050/8633
Russisk kejserlig ikon med fremstilling af Skt. Gerasim med skriftrulle. Tempera på træpanel. 18/19. årh. 12,5×10.
Proveniens: Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Rusland (1882–1960). Ikonen blev købt af Storfyrstinden af nuværende ejers farfar, Emil Fjelstrup, lige inden Storfyrstinden rejste til Canada i 1948. Den har siden været i familiens eje.
fremstår med hul. Mindre krakeleringer. Afslag på kanter.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud