2441/871
Danico
Gulvvase af lertøj med horndekorerede blomstermotiver i blåt, grønt og mørkebrunt på cremefarvet base. Stemplet Danmark. H. 54,5. Diam. maks. ca. 27.
Fodrand med enkelte større afslag. Øverste kant med enkelte mindre glasurafskalninger. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering