1904/​1664

George III lygteur i kasse af mahogni, skive af messing med gennebrudte hjørneornamenter af forgyldt bronze, forsølvet timekrans, værkmed heltimeskag samt Strike-Silent. 18. årh.s slutning. H. 48. B. 29. D. 18.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Falmet kasse. Senere pendul ophæng.

Varia, 24. januar 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK