1904/1664
George III lygteur i kasse af mahogni, skive af messing med gennebrudte hjørneornamenter af forgyldt bronze, forsølvet timekrans, værkmed heltimeskag samt Strike-Silent. 18. årh.s slutning. H. 48. B. 29. D. 18.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Falmet kasse. Senere pendul ophæng.
Varia, 24. januar 2019
Vurdering
Hammerslag