2448/​521

Mogens Voltelen (f. Sørup, Gulborgsund 1908, d. Gentofte 1995)

“Københavnerstolen II”. Lænestol af patineret eg, sæde, ryg og armlæn udspændt med sort patineret kernelæder. Model MV60. Formgivet 1960. Udført hos snedkermester Niels Vodder.

Fremstår med alders- og brugspatina herunder ridser, mærker, pletter og overfladiske krakeleringer. Let løs i samlingerne.

I Aarhus
Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?