Nordeuropæisk maler, ca. 1700
Portræt af en ung kvinde siddende i et aftenlandskab. Usigneret. Olie på lærred. 60,5×51.
Lærredet er dubleret. Enkelte mindre retoucheringer. Krakeleringer af forskellig grad. Mindre afskalninger, ridser og stødmærker. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
11 bud