914/​922

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Svenske Fiskere under Varberg. Tidlig Morgen”. Dobbeltsign. C. Frederik Sørensen 1868. Olie på lærred. 92×134.

Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensen malerier, 1991, nr. 583.

Udstillet: Charlottenborg 1868 nr. 241.

Proveniens: Frederiksberg Ovenlyssal auktion oktober 1940 nr. 102 med titlen “Sejlere ud for den norske kyst”, afb. s. 4. Bruun Rasmussen auktion 354, 1976 nr. 216, afb. s. 47.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK