2124/​97

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

Fra bryggen ved en norsk skærgård. Sign. C. F. Sørensen. Olie på lærred monteret på lærred. 31×47.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 408, 1980 nr. 678.

Retoucheringer og krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag