Ejler Bille (f. Odder 1910, d. Ørby 2004)
“Fugleportræt og andre figurer”. Sign på bagsiden Ejler Bille 1943. På bagsiden: Komposition. Olie på lærred. 73×60.
Proveniens: Arkitekt H. Salling Mortensen, Århus. Erhvervet direkte fra kunstneren. Proveniens: Dansk privatsamling.
CoBrA, 6. december 2022