Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 30”. Et sæt på seks stole med stel af eg, kopstykke af lamineret teak med synlige samlinger, sæder betrukket med blågrå alcantara. Designet 1954. Udført hos Carl Hansen & Søn, 1960'erne. (6)
Købt af nuværende ejers forældre den 19. marts 1956, hos Ønskemøbler Aarhus. Kopi af originalfaktura er vedhæftet fotos.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7–8, 1954, på annoncesider.
Litteratur: Mobilia nr. 6, juni 1955, på annoncesider.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere alcantara betræk.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
16 bud