2043/959
Dansk snedkermester
Et par taburetter af mahogni. Sæde betrukket med sort skai. Udført 1930–40'erne. H. 49. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Underside af sæde med borebillehuller samt revne i finér på ene sæde.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag