2043/​959

Dansk snedkermester

Et par taburetter af mahogni. Sæde betrukket med sort skai. Udført 1930–40'erne. H. 49. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Underside af sæde med borebillehuller samt revne i finér på ene sæde.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag