2415/730
Et sæt på seks stole af eg, betrukket med grønt stribet uld. Model 54. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Litteratur: Produktkatalog fra Nyrup Møbelfabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag