Christian Benjamin Olsen (f. Odense 1873, d. Frederiksberg 1935)
Marine med Kongeskibet “Dannebrog” (1880–1931), i baggrunden følgeskibet Valkyrien. Sign. Christian Olsen 1898. Olie på lærred. 37×58,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1225, 2012 nr. 134.
Forestiller kongeskibet, der også hed “Dannebrog”. Det var en hjuldamper, først sortmalet, fra 1906 hvidmalet. Skibet var i tjeneste 1880–1932, hvor det nuværende “Dannebrog” tog over. Her muligvis fra et togt til England, hvor kongeskibet blev eskorteret af krydseren “Valkyrien”.
Retoucheringer. Enkelte minimale krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. december 2021
15 bud