2015/109
Rasmus Holm (f. Holme 1781, d. Vejlsø 1874)
“Parti fra Gaunøegnen”. Sign. R. A. Holm 1838. Olie på lærred. 29,5×40,5.
Lærredet er dubleret. Flere små krakeleringer. Mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag