Thorvald Møller (f. Ålsgårde 1842, d. Snekkersten 1925)
Skibsportræt af dampskibet S/S Sjælland. Sign. Th. Møller 1873. Olie på lærred. 48,5×74,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1721, 2017 nr. 117.
Minimale krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023