1911/944
Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
En skål samt et fad af hhv. klart glas med slebet motiv i form af helleristninger samt grønt glas med graveret fiskemotiv. Begge sign. Kosta. Udført 1960'erne hos Kosta, Sverige. Diam. hhv. 22 og 25. (2)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. marts 2019
Vurdering
Hammerslag