2447/8
Rokoko flisebord af nøddetræ med 24 hollandske fliser af fajance, dekoreret med figurscenerier i mangan. Sarg med skuffe, udskåret med cabriole ben og kehlet kant. 18. årh. H. 74. B. 93. D. 67.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Fod med afslag - dette stykke medfølger dog. Fliser med krakeleringer og reparationer. Revner i træet.
Vurdering