2024/128
Kaminur af delvis forgyldt og patineret bronze, ved urhus romersk soldat og dreng, forgyldt sokkel prydet med faner og bladværk i relief, urskive med romertal. Urværk stemplet Lenzkirch 1 million, serienummer 959800. Empire form. Ca. 1900. H. 20,5.
Slitage på tal. Dekoration på top mangler. Mandefigur vipper. Nøgle medfølger. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
Vurdering
Hammerslag