1549/528
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Tre-personers sofa med stel af eg, sider, ryg samt løse hynder med ternet uld. Model 140. Udført hos Mikael Laursen, Århus. L. 205.
Litteratur: Mobilia 1961.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel. Betræk med pletter og slitage, partielt gennemslidt.
Moderne kunst og design, 1. december 2015
Vurdering
Hammerslag