1549/​528

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Tre-personers sofa med stel af eg, sider, ryg samt løse hynder med ternet uld. Model 140. Udført hos Mikael Laursen, Århus. L. 205.

Litteratur: Mobilia 1961.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel. Betræk med pletter og slitage, partielt gennemslidt.

Moderne kunst og design, 1. december 2015

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK