2440/​67

Hugo Larsen (f. København 1875, d. sst. 1950)

Interiør fra kunstnerens hjem. Sign. Hugo Larsen 1945. Olie på lærred. 66×77.

Udstillet: “Kunstnerforeningen af 18. Nov.” i 1945. På blændrammen ligeledes rester af en udstillingsetiket fra 1947.

Litteratur: Xenius Rostock, “Hugo Larsen - Dansk Vestindiens uovertrufne maler” (1950), afbildet s. 30.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2004, 2020 nr. 37.

Enkelte minimale retoucherede nålehuller og enkelte minimale afskalninger og krakeleringer.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

25 bud

865006 (Autobud) 15.500 DKK
1166967 15.000 DKK
865006 (Autobud) 13.500 DKK
1166967 13.000 DKK
865006 (Autobud) 12.500 DKK
1166967 12.000 DKK
865006 (Autobud) 11.500 DKK
1166967 11.000 DKK
865006 (Autobud) 10.500 DKK
1166967 10.000 DKK
865006 (Autobud) 9.500 DKK
1166967 9.000 DKK
865006 (Autobud) 8.500 DKK
1166967 8.000 DKK
865006 (Autobud) 7.500 DKK
836355 7.000 DKK
865006 (Autobud) 6.500 DKK
1166967 6.000 DKK
865006 5.500 DKK
836355 5.000 DKK
915940 4.800 DKK
836355 4.600 DKK
915940 4.400 DKK
1166967 4.200 DKK
1001159 4.000 DKK