Gudrun Lauesen (f. Ferritslev 1917, d. Roskilde 2002)
Figurgruppe af stentøj modelleret i form af due. Dekoreret med glasurer i brune, lysegrå og blå nuancer. Sign. monogram. H. 39.
Almindelig brugsslitage. Enkelte meget små afslag på kanten af foden.
Moderne kunst og design, 22. september 2020