1623/​8636

Russisk fotoalbum, front prydet med folkelivsscenei i form af “Demians fiskesuppe” (efter Andrei Popov), for- og bagside af lakeret papmache, ryg af læder og beslag af metal, indvendig adskillige sider til visitkort-fotografier. Lukutin Fabrikken, ca. 1900. H. 15,5.

“Demians fiskesuppe” er et motiv hentet fra en fabel af Ivan Krilov.

Mindre aldersslitage, bl. a. enkelte ridser, afslag og mærker, et belag med senere montering.

Russisk auktion, 6. juni 2016

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag