Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)
Sejlbåde udfor Calais. Sign. Holger Drachmann Calais 1900. Sortkridt og hvidt på blåt papir. Lysmål 32,5×50,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2134, 2021 nr. 248.
Enkelte fugtpletter og folder. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 8. august 2022
11 bud