Nicholas Guriyasnov, m. fl., 19.-20. årh.s begyndelse
To russiske suppeskeer af sølv. Nicholas Guriyasnov, guardein Victor Savinkov 1865, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 160 gr. L. 22,5.
Russisk bælte af sølv, dekoreret med niello-arbejde. Kyrillisk mesterstempel JaS. Ca. 1900. Vægt ca. 168 gr. L. 72.
Portræt af en russisk hofdame ved Det Kejserlige Russiske Hof. Sign. og dateret 1908. Fotografi monteret på papir. Bladstørrelse 14,5×8. (3).
Minimal aldersslitage.
Russisk tema, 3. december 2012