2124/​151

Engelsk rejseskriveskrin af mahogni med beslag af messing. 19. årh.s første halvdel. H. 16 cm. L. 46 cm. D. 26 cm.

Proveniens: Hofdame Fanny von Wimpffen (1843–1930). Diverse småeffekter med relation til Fanny von Wimpffen medfølger, herunder breve og skitseblok af sølv.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Revner. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK