2221/​31

Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)

Kunstnerens hustru og datteren Bimse ved vinduet. Sign. P. H. 1903. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 38×36,5.

Proveniens: Grosserer Louis Schottländers samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 231, 1938 nr. 23. Bruun Rasmussen auktion 393, 1979 nr. 523.

Nålehul i øverste højre hjørne. Enkelte minimale ridser. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. maj 2022

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK