Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
Kunstnerens hustru og datteren Bimse ved vinduet. Sign. P. H. 1903. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 38×36,5.
Proveniens: Grosserer Louis Schottländers samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 231, 1938 nr. 23. Bruun Rasmussen auktion 393, 1979 nr. 523.
Nålehul i øverste højre hjørne. Enkelte minimale ridser. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. maj 2022