Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 571”. Fritstående skrivebord af massiv teak, opsat på skråtstillede ben. Front med to skuffer. Bøjle, skuffeophæng og greb af messing. Model JH 571. Udført og stemplet hos snedkermester Johannes Hansen. H. 73. B. 90. L. 195.
Proveniens: Professor og formgiver Herbert Krenchels private hjem. Præsenteret på Snedkerlaugets udstilling 1954. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, gengivet og omtalt s. 280–281. Litteratur: Johan Møller Nielsen: “Wegner - en dansk møbelkunstner”, ill. side 87.
Nordisk design, 7. marts 2013