1619/​538

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Armstol med stel af bejdset elm. Sæde og ryg med nyere lammeskind. Udført hos snedkermester Thorald Madsen ca. 1945.

Variant af stol præsenteret på snedkerlaugets udstilling i 1945.

Litteratur: Grethe Jalk red., “Dansk møbelkunst gennem 40 aar”. Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927–1966", Tåstrup, 1987. Lignende afbilledet bd. 2, s. 267.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 10. maj 2016

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK