872/313
Signeret Keshan figuraltæppe, Persien. Motiv visende den arabiske kærlighedshistorie mellem Layla og Majnun som fandts sted i det 7. årh.(Lord Byron omtalte historien som østens “Romeo og Julie”), omgivet af talrige dyremotiver og hovedbort med kendte persiske digte sandsynligvis af Nizami Ganjavi. Signeret: Kashan Farschtchian. 20. årh.s midte. 199×132.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt carpets@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017
Vurdering
Hammerslag