Søren Solkær (f. 1969)
“Black Sun #74 (Catalonia)”, 2020. Sign. Søren Solkær, 2/5. C-Print i farver. Lysmål 70×100.
Den danske kunstner og fotograf Søren Solkær (f. 1969) bor og arbejder i København, Danmark. Han har arbejdet med en global profil siden 1996. Han er globalt anerkendt som manden ansvarlig for forskellige ikoniske billeder af Björk, The White Stripes, Paul McCartney, David Lynch, Amy Winehouse, Pharrell Williams, Adele og Patti Smith. Hans portrætter betragtes ofte som filmiske i tonen med en markant farvepalet. Inspirationerne til hans stil som fotograf spænder fra filmskaberne David Lynch og Wong Kar-Wai til værkerne af fotografen Philip-Lorca diCorcia og maleren Caspar David Friedrich. Senest har Søren Solkær fotograferet stæremumlen i seks europæiske lande. Inspireret af klassisk landskabsmaleri, kalligrafi og japanske træsnit har han skabt en række grafiske billeder af landskabet og store flokke af stære, der udfører en uovertruffen visning af samarbejde og præstationsevner. Repræsenteret ved Rammefabrikken.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024