1439/1720
Napoleon III kaminur af bronze af forgyldt og patineret bronze, urhus med siddende dreng, skive af hvid emalje, medfølgende ikke tilhørende glaskuppel. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. Kaminur H. 34. B. 25. D. 10. Glaskuppel H. 41. B. 38. D. 17.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul medfølger.
Varia, 25. september 2014
Vurdering
Hammerslag