2039/751
Cathinka Olsen (f. København 1868, d. sst. 1947)
Rund krukke af stentøj dekoreret med plantemotiver i blåt, brunt og gråt. Sign. C.O. 1845. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 3. H. 24,5. Diam. 24.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag