2039/​751

Cathinka Olsen (f. København 1868, d. sst. 1947)

Rund krukke af stentøj dekoreret med plantemotiver i blåt, brunt og gråt. Sign. C.O. 1845. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 3. H. 24,5. Diam. 24.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK