2116/811
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Seks store krus af stentøj. Dekoreret med grøn glasur med brune og gråblå elementer. Sign. monogram, største krus 23. H. 11,6–12. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre uregelmæssigheder hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag
35 bud