853/​334

George Dawe, stil, 19. årh.s første halvdel

Portræt Af Zar Alexander I af Rusland (1777–1801-1825). Usigneret. Olie på lærred. 72×60.

George Dawe (1781–1829) var en af ¿¿de mest succesfulde kunstnere i sin egen generation. I 1819 rejste han gennem Europa, hvor Zar Alexander I bestilte ham til at male portrætter af højtstående russiske militærpersoner, som havde bekæmpet Napoleon. George Dave boede derfor i Skt. Petersborg i årene 1822–1828, hvor han malede over 300 militærportrætter til ophængning i Vinterpaladset med sine assistenter, Alexander Polyakov og Wilhelm August Golicke. Han malede også zaren; et officielt portræt, der blev meget populært og skabt en skole af Tsar-portrætter til at hænge op i officielle bygninger.

Proveniens: Ifølge sælgers oplysning har portrættet tidligere hængt på Den russiske Ambassade i Stockholm. Herfra blev det efter den russiske revolution i 1917 erhvervet af prins Georgi Alexeevich Vasiliev (f. ca. 1895 i Rusland, d. ca. 1980 i Danmark), som da var kirketjener ved Den russiske Kirke i København.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Russisk, møbler, varia, ure, 27. november 2014

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK