2436/​658

Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)

Uden titel. Usign. Litografi. Lysmål 45×63.

Poul Gernes (1925–1996) er en fremtrædende dansk kunstner og en central skikkelse inden for den eksperimenterende kunstscene i Danmark. Han er mest kendt for sine farverige og geometriske værker, som ofte udforsker forholdet mellem kunst, rum og samfund. Gernes’ kunst er karakteriseret ved en legende tilgang til farve og form, og hans arbejde spænder over en bred vifte af medier, herunder maleri, skulptur, grafik og offentlige udsmykninger.

En af Gernes’ mest ikoniske værker er hans udsmykning af Hovedbiblioteket i Herlev, som blev afsluttet i 1970. Her forvandlede han den grå betonbygning til et farverigt kunstværk, hvor de klare farver og geometriske mønstre skaber en dynamisk og livlig atmosfære. Dette projekt illustrerer Gernes’ vision om, at kunst ikke kun skal ses i gallerier, men også integreres i hverdagen, hvor den kan påvirke og berige menneskers liv.

Gernes var også medstifter af Den Eksperimenterende Kunstskole i København i 1961, hvor han underviste og inspirerede en hel generation af unge kunstnere. Skolen blev et arnested for radikale ideer og et frirum for kunstnerisk udforskning, og Gernes’ pædagogiske tilgang var præget af en anti-autoritær holdning. Han opfordrede sine elever til at udfordre det etablerede kunstbegreb og til at arbejde kollektivt, hvilket afspejlede hans egen tro på kunstens sociale og politiske potentiale.

Hans kunstneriske praksis var ikke kun en æstetisk udforskning, men også en social kommentar. Gernes troede på, at kunst skulle være tilgængelig for alle og ikke blot for en elite. Dette princip førte ham til at skabe kunstværker i offentlige rum, hvor folk kunne opleve kunst i deres dagligdag. Hans værker kan derfor findes på hospitaler, skoler, og andre offentlige bygninger, hvor de skaber en oplevelse af glæde og fællesskab.

Undersøgt i ramme. Original stand.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?