2013/738
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/2,5”. Bordlampe af messing, fatningshus og afbryderhus af hvid bakelit, trykknapafbryder. Overkskærm af senere rødmalet zink. Mellem- og underskærm af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 49.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Senere bemalet overskærm. Mellemskærm med hak/afslag på top kant. Tryknapafbryder er løs. Skærmholder løs. Afslag på afbryderhus. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag