Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
“Kvindeligt Studiehoved”. Usigneret. Betegnet på bagsiden af rammen Constantin Hansen. Olie på papir monteret på træ. 21×18.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens Samling nr. 559, dennes auktioner Winkel & Magnussen auktion nr. 137, del VIII, 1933 nr. 62.
Enkelt mindre retouchering. Enkelte mindre krakeleringer. Behov for let overfladerens.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021