C. Hornung-Jensen (f. København 1882, d. sst. 1960)
Parti fra Søllerød Sø. Sign. C. Hornung Jensen 1928. På blændrammen betegnet “Søllerød Sø. Malet i Sept. 1928”. Olie på lærred. 47×66.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 341, 1975 nr. 300.
Enkelte minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. marts 2023
29 bud