1451/211
Oscar Schütte (f. Bygholm, Hatting Sogn 1837, d. København 1913)
Interiør med mandolinspillende kvinde. Sign. O.S. Olie på lærred. 47×39.
Udstillet: Signeret etiket fra Charlottenborg på bagsiden påskrevet ophængningsinstruktion.
Krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 15. december 2014
Vurdering
Hammerslag