2045/​802

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

Opsats af sølv med hamret overflade, gennembrudt stamme med stiliseret bladværk. Sign. Johan Rohde. Udført hos A. Michelsen anno 1928. Vægt 592 g. H. 20,5–21. Diam. 21.

Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Mindre skævhed. Hvælvet fodstykke med inskription: “Fra firmaet C.K. Hansen til J. Sønderhousen, 1888–1/12 1928”

Moderne kunst og design, 3. november 2020

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.