2045/802
Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Opsats af sølv med hamret overflade, gennembrudt stamme med stiliseret bladværk. Sign. Johan Rohde. Udført hos A. Michelsen anno 1928. Vægt 592 g. H. 20,5–21. Diam. 21.
Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Mindre skævhed. Hvælvet fodstykke med inskription: “Fra firmaet C.K. Hansen til J. Sønderhousen, 1888–1/12 1928”
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag