Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Høj vase af stentøj dekoreret med olivinglasur med blå elementer. Sign. monogram. Kgl. P. Unik. H. 22. Diam. ca. 9,5.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.