Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Sæt på fire armstole af riopalisander. Sæde, armlæn og ryg betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. (4)
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 3. september 2024