2427/626
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“A 423”. Armstol med stel af eg, betrukket med brunt skind, beslået med messingsøm. Udført hos Planmøbel. 1950'erne.
Litteratur: Planmøbel katalog 1958, side 8.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Vurdering