2441/​43

Niels Møller Lund (f. Fåborg 1863, d. London 1916)

Portræt af frøken, Betty Thora født Clausen, senere kunstnerens hustru. Sign. Niels M. Lund. Olie på lærred. 136×96.

Nærværende portræt er antageligt det i Weilbachs kunstnerleksikon omtalte Portræt af Betty Thora Clausen fra 1895, udført året før hun giftede sig med kunstneren. På blændrammen hæftet en stump af lærredet betegnet “Portrait of Miss B. T. C.” Portræt af frøken B. T. C.

Monteret på nyere blændramme. Krakeleringer. Retoucheringer samt enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?