Signeret rokoko kommode af palisander, plade af rød- og hvidbroget marmor, beslag af forgyldt bronze, støbt med gennembrudt bladværk og ornamentik, svungne sider og front med tre skuffer. Sign. Malle. Frankrig, 18. årh.s midte. H. 83. B. 133. D. 65.
Møbler udført af Louis-Nöel Malle (1735–1782) er repræsenteret på The Henry Clay Frick Collection, New York og Musée Carnavalet, Paris. Proveniens: Château de Brumare, Paris.
Finérskader. Brugsslitage. Revne i pladen.
Møbler og ure, 5. december 2007