2434/​54

“Musselmalet Halvblonde og Riflet”. Dele af middagsservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (40)

Bestående af:

Halvblonde: 5 middagstall. nr. 571, 9 frokostall. nr. 572, 4 kagetall. nr. 574, lågfad nr. 622, serveringsfad nr. 534, saucekande nr. 548, asiet nr. 613, 2 bladformede asietter nr. 549, 3 asietter nr. 504 og peberbøsse nr. 711.

Riflet: 3 kagetall. nr. 182, 1 kagetall. nr. 181, sennepskrukke nr. 358, 1 thekop nr. 76, 3 par kopper samt en ekstra kop hhv. nr 465 og 70, skål nr. 142 og bladformet asiet nr. 143.

Primært 2. sortering.

Asiet nr. 613 med mindre kanthak samt brændingsrevne.

Saucekande nr. 548 med mindre kanthak under fanen.

Lågfad 2. sortering med mindre afslag på den ene hank samt skade og brændingsrevne på låg.

Fad nr. 534 vipper.

Peberbøsse nr. 711 mangler prop.

En frokosttall. nr. 572 med slibning på fodrand.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Aarhus
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?