1947/​605
Poul Henningsen: “PH-Reservedel”. En mellemskærm størrelse M-5 af patineret kobber. Udført hos Louis Poulsen.

Be­skriv­el­se

“PH-Reservedel”. En mellemskærm størrelse M-5 af patineret kobber. Udført hos Louis Poulsen.

Rester af original hvid bemaling. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne belysning

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag

4.800 kr.

12 bud

(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.