2424/913
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Rare Woods”. Trekantet bakke af mutenye. Variation af model 1633. Udført hos Nissen, Langå. L. 66. B. 36. H. 2,5.
Litteratur: Dansk Designs brochure ca. 1965
Proveniens: Richard Nissens private samling.
Få ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag